Meteoroloji İstasyonumuz Faaliyete Geçti

Süleymanpaşa Bilim ve Sanat Merkezi yeniliklerine devam ediyor. Tekirdağ çapında hiçbir eğitim kurumunda bulunmayan eğitm materyallerini öğrencilerinin ve bilim meraklılarının hizmetine sunan Bilim Merkezine yeni bir bilimsel materyal daha katıldı. Bilim Merkezinin bahçesine kurulan Meteoroloji istasyonu ile bölgemizin meteorolojik durumu üzerine çalışmalar yapılacak.

Süleymanpaşa Bilim ve Sanat Merkezi'nde sponsor firmamız PCE Cihazları firmasının hibe desteği ile kurulan Meteoroloji İstasyonu faaliyete geçti. Meteoroloji istasyonumuz Tekirdağ-Süleymanpaşa Merkezi İlçesi yöresindeki meteorolojik verileri 7 gün / 24 saat kayıt edecek ve bilimsel çalışmalara veri oluşturacak.

Merkezimiz Müdür Yardımcısı Mehmet Doruk BAYTUR'un fizibilite ve araştırma çalışmaları ile  kurumumuza kazandırılan Meteorolojik istasyon, kurulu olduğu bölgenin iç ve dış sıcaklık, nem, çiğ noktası, rüzgâr hızı, rüzgâr yönü, atmosferik basınç, yağış miktarı ve geleceğe dönük hava tahmini bilgilerini Merkezimiz araştırmacılarına sağlayacak.

İstasyonun sağladığı veriler 30 dakikada güncellenecek olup internet ortamından online olarak izlenebilecek.

Ayrıca Merkezimizde yapılacak olan Bölgesel İklim İzleme Projesi ile elde edilen veriler değerlendirilerek yöresel iklim yapısı ve iklim değişimleri incelenecek.

Meteoroloji istasyonumuzun veri izleme sayfasına: buradan ulaşabilirsiniz.

İstasyonumuzda kullanılan cihazın özelliklerine ve projede sponsorumuz olan pce-cihazları firmasına buradan ulaşabilirsiniz