Gökyüzünde Neler Oluyor

İnsanlık yer yüzünde var olduğu ilk zamanlardan günümüze gökyüzü ile ilgilenmiş, onun sırlarını çözmek için çaba sarfetmiştir. Günümüzde bilimin olanaklarının artması ile artık gökyüzünde gerçekleşecek olayları bilmek ve onları gözlemlemek mümkün hale gelmiştir. Astronomi biliminin haber verdiği gök olaylarını gözlemlemek pek çok kişi için önemli bir hobi durumundadır. 2015 yılının ikinci yarısında gerçekleşecek gök olaylarını tarihleri ile sizlere sunuyoruz.

12 Ağustos – Göktaşı Meteor Yağmuru: Yıllık meteor görüntüleri içinde en iyisinin Göktaşı Meteor Yağmurları olduğunu belirten Seasky yazarları, bu şansı elde eden gözlemcilerin bir saatlik yağmur sürecinde 90’a kadar  meteor görebileceklerine dikkat çekiyor.

29 Ağustos – Dolunay:  Ve tıpkı geçen haftaki gibi süreç tamamlanıp son halini aldığında; bir başka “süper ayımız” daha olacak. Bu durum, Ay’ın Dünya’nın Güneş yönündeki pozisyonuna ters durduğu konumdur; bu durumda Ay Dünya’ya yaklaştığından çok daha büyük ve parlak görünür.

28 Eylül – Tam Ay Tutulması: 4 Nisan’I kaçıranlar için telafi etme şansı denebilir.

20 Ekim- Orinoid Meteor Yağmuru: Tüm Ekim ayı boyunca görülebilecek bu yağmur; 21 Ekim gecesi ve 22 Ekim sabahı saatte 20 meteor ile en yüksek seviyesine ulaşacak. Bu yağmur, Halley kuyrukluyıldızının ardından kalan toz bulutlarından oluşuyor.

28  Ekim – Üç Gezegenin Bağdaşımı: Nadir görülen bir doğa olayı olarak tanımlanan bu kombinasyon, sabahın erken saatlerinde Venüs, Mars ve Jüpiter’in oluşturduğu üçgeni belirtiyor. Kuzey Yarımküre’den izlemek isteyenler için en kolay yol, güneşin doğuşundan hemen sonra seyretmek.